İnternet Nedir?

Categories Bilişim SözlüğüPosted on

İnternet, dünya üzerindeki birçok bilgisayar sistemini TCP/IP protokolü ile birbirine bağlayan ve gittikçe büyüyen bir iletişim ağıdır. TCP/IP(Transmission Control Protocol – Internet Protocol), bilgisayarlar ile veri iletme/alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan, böylece bir yerden diğerine veri iletişimini olanaklı kılan pek çok veri iletişim protokolüne verilen genel addır.

İnternet erişimi olan bir kullanıcı, eğer kendisine yetki verilmişse, internete bağlı diğer herhangi bir bilgisayardaki bilgilere erişebilir, onları kendi bilgisayarına alabilir, kendi bilgisayarından da internet erişimi olan başka bir bilgisayara dosya/bilgi gönderebilir.

İnternet, dünya üzerinde yayılmış bilgisayar ağlarının birleşiminden oluşan çok büyük bir bilgisayar ağıdır. Çeşitli araç ve yöntemerle (Telefon Hattı, Fiber Kablolar, Uydu Bağlantıları) birbirine bağlı bu ağda kişi ve kurumların kullandığı farklı yapıda bilgisayarlar ve bu bilgisayarlarda kullanılan farklı işletim sistemleri(Windows, Linux, Mac) bulunmaktadır. İnternet, bu farklı yapıda bilgisayarların ortak bir dille iletişim kurmasına imkan sağlayarak, kullanıcıların farklı program ve araçlar yardımıyla, aynı bilgilere ulaşmaları ve değerlendirmeleri sağlanmış olur.

Bazı bilgisayar ağları ve dolayısıyla bu ağ içindeki bağlı bilgisayarlar, aynı zamanda kesintisiz olarak internet ortamına da bağlıdırlar. Bunların bir kısmı, internet ortamında başka kullanıcılara, yararlanabileceği çeşitli bilgiler sunarken; bir kısmı da, kendi bilgisayarıyla internet’e geçici olarak bağlanmak isteyen kullanıcıların erişim isteklerine cevap verirler, İnternet servis sağlayıcı(IIS) kurumlar, normal bir kullanıcının internet’e telefon bağlantısı ile erişimini(Dial-Up, ADSL, Fiber) genelde şehir içi telefon haberleşme araçları ile sağlayan bölgesel kuruluşlardır.

İnternet’in en temel işlevi, haberleşme ve iletişimdir. İnternet üzerindn dünyanın dör bir tarafıyla iletişim kurabilir, dilediğiniz her konuda araştırma yapabilir, ihtiyacınız olan bilgi ve belgeleri bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Yerinizden kalkmadan alışveriş yapabilir, müze ve sergileri gezebilir, müzik arşivlerinden istediğini şarkıları dinleyebilirsiniz. Farklı ülkelerden insanlarla her konuda yazılı, sesli veya görüntülü olarak görüşebilir, ithalat-ihracat ile uğraşıyorsanız yurt dışındaki bağlantılarınızı en kısa zaman diliminde gerçekleştirebilir ve mesajlarınızı en düşük maliyetle günün her anı dünyanın her yerine gönderebilirsiniz.

Türkiye ilk internet bağlantısını, 12 Nisan 1993 tarihinde yapmıştır. İlk yıllarında sadece TÜBİTAK ve üniversitelerin kullanımına izin verilen ve sadece ODTÜ ve Ege Üniversiteleri üzerinden bağlanılan internet’e bugün her isteyen, istediği internet servis sağlayıcı(Süperonline, TürkNet, KabloNet,TTNet) kurum üzerinden bağlanabilmektedir.

Türkiye’de internet başlangıçta, tüm dünyada olduğu gibi, bilgi aktarımı amacıyla kullanılmıştır. 1995 yılı içinde, dünyadaki gelişmeye paralel olarak, Türk girişimcileri de günden güne artan bir talep ile internet ortamı; web sayfaları, elektronik posta ve diğer servisleriyle, kullanıcıların beklentileri doğrultusunda etkileşimli olarak, özellikle tanıtım ve pazarlama için kullanmaya başlamışlardır.

İnternet’in temeli olan ARPAnet adlı proje 1970 yılında hayata geçti. ARPAnet başta sadece 15 bilgisayarın birbirine bağlı olduğu bir ağdan ibaretti ve kullanıcılara kapalıydı. 70’li yıllar internet fikrinin hızla geliştiği yıllar oldu. Elektronik posta ortaya çıktı ve İngiltere Kraliçesi’nin 1976 yılında ilk e-postayı göndermesiyle internet fikkri popüler hale gelmeye başladı.

80’li yıllar teknolojik açıdan önemli adımlara sahne oldu. Alan adlarının ilk olarak kullanılmaya başlandığı 1984 yılında internet’e bağlı sunucu sayısı 1000 civarındaydı. İnternet’de patlama yaşandığı yıllar ise hiç kuşkusuz 1990’lardı.

Dünya bildiğimiz anlamıyla internetle yani “Word Wide Web” deyimiyle 1991’de tanışmıştı. İnternet’e bağlı sunucu sayısı her yıl katlanarak artıyordu. 1994 yılına gelindiğinde internetteki site sayısı 10 bine, sunucu sayısı ise 3 milyona ulaşmıştı. Daha sonra bankalar ve alışveriş merkezleri sanal şubelerini açmaya başladı. İlk internet radyosu yayına başladı. Hükümetler başta olmak üzere pek çok organizasyon web sitesi açtı.

1994’de internetteki ilk reklam ekranlara düştü. 1995’te Hong Kong’da ilk hacker yakalandı. 1995’de alan adı isimleri paralı oldu. Nescape ve Microsoft arasında yazılım savaşları başladı.

Bir cevap yazın