IP Numarası Öğrenme Yolları

Categories Bilişim SözlüğüPosted on

Bugün hemen hemen hepimiz IP numarası veya IP adresi denilen bir şeyi duymuşuzdur. Peki, bu IP numarası tam olarak nedir, ne işe yarar?

IP numarası, orijinal adı ile Internet Protocol Adress, için bizlerin ve kullandığımız bilgisayarların internet ortamındaki plakaları tabirini kullansak yanlış olmaz. Bizler IP adreslerimiz ile internet ortamına ayak basarız ve internet ortamında kendi kişisel kimliklerimizden ziyada bu IP numaraları ile var oluruz. Yani sanal dünyada bir dizi sayıdan ibaretiz.  Bugün IP numaraları ile bir kişinin bulunduğu ülkeyi, şehri, caddeyi, apartmanı hatta ve hatta daire numarasına kadar bulabilmekteyiz. IP adresleri yoluyla bilgisayarlar internet ve birbirileri arasında veri alışverişi gerçekleştirebilmektedir. Kulağa biraz korkutucu geliyor öyle değil mi? Bir sayı dizininin sizinle ilgili neleri ortaya çıkartabileceğine inanması güç olsa da durum bundan ibaret.

Bugün hack adını verdiğimiz olayın temeli IP numarasına, IP adresine dayanmakta. Hackerlar kişisel bilgilerinize ve bilgisayarınıza IP adresleriniz vasıtasıyla erişim sağlayabilmekte. IP numaralarınıza ulaşan hackler bu kodlar üzerinde oynamaya yapıp kendi bilgisayarının IP numarasını sizinki ile değiştirip, sanal dünyada siz gibi davranmakta. Korkutuculuğu bir yana dursun IP numaraları oldukça faydalı amaçlar için de kullanılmakta. Örneğin siber suçların pek çoğunda suçlular IP numaralarından elde edilen bilgiler ile kolaylıkla yakalanabilmekte.

IP numarası öğrenmenin yolları saymakla bitmez. IP numaranızı öğrenmek için birden fazla alternatif var. Pcnet’te açılan ilgili başlıkta en basit yolun başlat >çalıştır> winipcfg adımlarını uygulamak olduğuna değinilmiş. Eğer biraz daha hazırcı bir yapınız varsa kişisel bilgisayarınızdan doğru IP numaranıza ulaşmak yerine çevrimiçi birçok siteden IP numaranızı öğrenebilirsiniz. Bu tarz bir site kullanacaksanız bilinen siteleri tercih etmekte fayda var zira bu sitelerin çalışma prensibi sizlerin IP numaraları ile doğrudan ilişkili. Site içerisine girdiğiniz anda site, IP numaranızı kendi belleğine çekmekte. O yüzden bu konuda daha önceden kullanılmamış ya da olumsuz yorumlar almış sitelerden uzak durmak en iyisi.

Bir cevap yazın