Linux Nedir?

Categories Bilişim SözlüğüPosted on

Açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi çekirdeğidir. İlk olarak Linus Torvalds tarafından, 1991 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Bu çekirdeğin kaynak kodları, GNU lisansı altında özgürce dağıtılabilmekte, değiştirilebilmekte ve kullanılabilmektedir. Unix ile benzerlik gösteriyor olsa da, aslında iki sistemin kod ortaklığı bulunmamaktadır.

Linux’un geliştirilmesi açık bir şekilde yapılmaktadır. Bunun anlamı şudur; işletim sisteminin geliştirilen her aşaması, internet ortamında paylaşılır ve dünyanın dört bir yanındaki gönüllü yazılımcılar tarafından test edilir, hatalar ve eksiklikler belirlenerek bu sorunlar düzeltilir, geliştirilir. Sadece yazılımcılar değil, aynı zamanda kullanıcılar tarafından da hatalar raporlanır, yani yazılımcılar ve kullanıcılar arasında bir iletişim söz konusudur. Linux çekirdeği bu aşamada tek başına  bir anlam ifade etmez. Çekirdeği son kullanıcının kullanabileceği şekle getiren, Linux dağıtımlarıdır. Bu dağıtımlar, çekirdeğin üzerine grafiksel masaüstü ortamı, dosya sistemi, internet tarayıcısı ve daha bir çok paket yazılımlar ilave ederek, son kullanıcıya tam anlamıyla bir işletim sistemi olarak sunulmaktadır.

Linux çekirdeği, geniş bir donanım desteğine sahiptir. Masaüstü bilgisayarların yanısıra, sunucularda, iş istasyonlarında, sanallaştırmada ve artık yavaş yavaş mobil platformlarda da uyum içerisinde çalışabilmektedir. Özellikle sunucu makinelerde işletim sistemi olarak Linux sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca şuan düyanın on süper bilgisayarında ve geri kalan süper bilgisayarların %90’ında işletim sistemi olarak Linux kullanılmaktadır. Bu durum bile Linux’un gücünü kanıtlar niteliktedir.

Bilişim dünyasının güvenlikle ilgili olan alanlarında da genellikle Linux türevleri tercih edilmektedir. Sonuç itibariyle kendimize “Neden Linux?” diye bir soru yöneltecek olursak, şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Hızlı
  2. Güvenli
  3. Geliştirilebilir

Bir cevap yazın