PHP Nedir, PHP Ne İşe Yarar?

Categories Bilişim Sözlüğü, PHPPosted on

PHP Nedir ve PHP Ne İşe Yarar?

echo "Hello World!";

Bir web sayfası oluşturabilmemiz için HTML/CSS kullanmamız işimizi görecektir. Lakin web sayfamızı etkileşimli bir hale sokabilmek için HTML tek başına yeterli değildir. Bundan dolayı görselliği ön plana çıkarabilmemiz için Javascript gibi değişik teknolojilere başvurmamız gerekir. Etkileşimi arttırmak için Javascript, görselliği bir bütün haline getirmek için CSS gibi teknolojiler kullanılabilir.

Peki bir web sayfası içerisinde PHP teknolojisine neden ihtiyaç duyarız?

Günümüzde web sayfaları öyle karmaşık bir hal aldılar ki, mutlaka bir server-side(sunucu taraflı) teknolojisi kullanılması gerekir. Örnek göstermek gerekirse, bir haber portalında günlük yüzlerce haber girişi yapılıyor. Belki azmederek bu işi tamamen HTML ile yapabiliriz ama işin içerisinde haberler arasında arama, bir haber üzerine anket çalışması, haberler üzerinde yorumların  yapıldığı düşünüldüğünde mutlaka bir sunucu taraflı programlama dili kullanılmalıdır.

Günümüz internet çağında tek taraflı web sayfası yapmak, yani sadece bilgi sunan bir site oluşturmak, İspanyol paçalı bir takım elbise giyip sokakta dolaşmak gibidir. Artık günümüzde internet kullanıcıları web sayfalarında kendilerinden bir şey görmek istiyor. Mesela haber sitelerinde haberlere yorum eklemek, emlak sitelerinde kendisine özel evleri arayabilmelerini sunan bir arama motoru gibi. Listeyi böylece uzatabiliriz.

Dolayısıyla php nedir sorusuna cevap olarak, bir web sayfası yaparken, web sayfamıza bir arama motoru, anket, kullanıcı kayıt sistemi gibi argümanlar eklemek istediğimizde sunucu taraflı programlama dillerinden birini kullanmamız gerekir. Dünya’da değişik firmaların çıkarmış oldukları sunucu taraflı teknolojiler var. Bu teknolojilerden biriside PHP’dir.

PHP(Personel Home Page şimdiki adı Hypertext-Preprocessor). 1994 yılında Rasmus Ledorf tarafından tamamen kişisel amaç doğrultusunda oluşturuldu. Daha sonra GPL(Açık Kaynak Kod) lisansıyla dağıtılmaya başlanan PHP, dünya çapında milyonlarca web sayfasında kullanılmaya başlanmıştır.

PHP Avantajları

  • Açık kaynak kodludur
  • Güvenilirdir
  • Maliyeti ucuzdur
  • Uygulanabilirliği kolaydır
  • Performansı iyidir
  • Birçok veri tabanı ile kullanılabilir
  • Platform özgürlüğü vardır
  • Nesneye dayalı bir dildir(Object Oriented)

Php hakkında daha detaylı bilgi almak için Php Nedir? adresinde detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın