SEO Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Categories Dijital PazarlamaPosted on

Hepimizi duyduğu, bir yerlerde denk geldiği, doğru veya yanlış bildiği SEO bir diğer adı ile “Arama Motoru Optimizasyonu”. Bu terim ile ilgilenen herkesin istediği, dijital ortamda ürettiği bilgi yahut verdiği ürünü/hizmeti arama motorların en tepe sıralarında çıkmasını sağlayabilmek. Çünkü potansiyel tüketiciler arama motorları sayesinde ulaşabilmektedir. Tabi ki bu arama motorların başını “Google” çekmektedir.

SEO’nun Amacı Nedir?

Yeni nesil pazarlama aracı olarak geçen SEO(Search Engine Optimizastion) biz içerik sağlayıcıların gözdesi. Günümüzün imkanları doğrultusunda, uzun vadeli ve en az maliyetli tanıtım maliyeti olan bir araçtır. Günde milyonlarca arama yapılan Google’da hangimiz ilk sıralarda görünmek istemeyiz ki? Lakin bu görüldüğü ve anlatıldığı gibi kolay olmamaktadır. Çünkü yaptığınız iş veya sağladığınız hizmet için rekabete göre bazı zorlukları bulunmaktadır. Bazı kelimelerde ilk sayfalara yer almak oldukça kolay olsa da, bazı kelimelerde çok fazla zaman ve çaba harcanmalıdır. Aslında biraz para harcayarak bununda üstesinden gelebilirsiniz. İşte karşınızda SEM(Search Engine Marketing) yani ‘Arama Motoru Pazarlaması’. Arama motorlarımızın biz bu kadar uğraşmayalım diye kurdukları reklam sistemi. Google bize diyor ki, ‘Aga sen uğraşma, tıklama başına ödeme ile ben seni en tepede göstereyim’ yani Google Adwords Reklamcılığı. Aynı rekabet koşulları tabiki burada da geçerli. Kelimenin ne kadar çok taliplisi varsa, o kelime o kadar pahalı.

Özetle SEO

SEO’ya geri dönecek olursak, aslında temeli çok basit. Hatta Google bunun hakkında bir kitap bile yayınladı, buradan erişebilirsiniz https://www.google.com/webmasters/learn/. Tek yapmanız gereken, web sayfanıza girecek kullanıcı ile empati yapabilmek. Yani ben verdiğim hizmeti arama motorları aracılığı ile nasıl ararım? aradığım kelime veya kelimeler ile web sitemin hangi sayfasına girmeliyim. Girdiğim sayfada cidden aradığım şeyler var mı? Konu bu kadar basit. Diğer detaylar ise, kullanıcının girdiği sayfada zaman geçirmesi ve hemen çıkmaması. Çünkü arama sonucu ile web sitenize giren kullanıcı Google çerezi tarafından takip ediliyor. Eğer kısa bir süre içinde çıkarsa, Google sitenizi yanlış bilgi verdiğinizi düşünüyor. Bir diğer sorun ise, giren kullanıcının uzun bir süre durup, sitenizde bulunan başka bir sayfaya geçmemesi. Bu da bir sorun. O yüzden bilir kişiler bize, müşteri ziyaret sürenizi uzatın, kullanılabilir bir navigasyon menüsü oluşturun kısacası kullanıcı deneyimlerine uygun bir site yapın demektedir.

Unutmayın, Google, biz kullanıcıların davranışlarına göre kendini güncelliyor ve asıl amacı olan doğru ve hızlı bilgiye ulaşmamızı sağlıyor. Onun gibi düşünmek ve sitemizi empati yaparak güncellemek zor olmamalı. Son olarak, bu sabır işidir. Hemen sonuç, maalesef gelmemekte.

Bir cevap yazın