140 Karakterle Misyon Tanımı

Categories GenelPosted on

Planlama işlemini çok basit bir uygulamaya indirgeyelim: İşinizin misyonunu 140 veya daha az karakterle tanımlamak. Bu, Twitter’da durum güncellemesi olarak girilen bir metin için maksimum miktar ve bir kavramı daraltmak için iyi bir doğal sınır. Bu bir işin ilk iki özelliğini düşünmenize yardımcı olabilir: Bir ürün veya hizmet ile bunun için ödeme yapacak bir  grup insan. İkisini bir araya koyun ve bir misyon tanımınız olsun:

[Müşteriler] için [ürün veya hizmet] sağlıyoruz.

Tanımlayıcı bir özellik yerine işinizin ana faydasını vurgulamak genelde daha iyidir. Buna uygun olarak tanımı şöyle okunması için gözden geçirebilirsiniz:

[Müşterilerimizin][ana faydayı] bulmalarına/tamamlamalarına vb. yardım ediyoruz.

 

Bu biçimde odaklanmak “jargon”dan kaçınmanıza ve müşterilerle ilgili olarak işin gerçek amacını ayrıntılı bir şekilde açıklamanıza yardım eder. İşte birkaç örnek:

Bir köpek gezdirme hizmetiniz varsa, özellik “köpek gezdirmek”tir. Fayda ise, “yorgun köpek sahiplerinin köpekleriyle olamadıkları zaman kendilerini huzurlu hissetmesine yardım etmek”tir.

Kişiye özel düğün zarfları yapıyorsanız şöyle bir şey diyebilirsiniz: “Onlara harika davetiyeler sağlayarak çiftlerin özel günlerinde özel hissetmelerine yardım ediyorum.”

Peki ya siz? İş fikrinizin 140 karakterlik misyonu nedir?

 

Bir cevap yazın