Fikirler Nereden Gelir?

Categories GenelPosted on

Girişimci gibi düşünmeye başlayınca işle ilgili fikirlerinin her yerden gelebileceğini fark edeceksiniz. Mağazaya gittiğinizde işaret sistemini nasıl sunduklarına dikkat edin. Restoranda fiyatların sadece kendi bütçenize uygun olup olmadığına bakmayıp bunları diğer restoranlardaki fiyatlarla kıyaslayın. Bir reklam gördüğünüzde kendinize şunu sorun: bu şirketin iletmeye çalıştığı en önemli mesaj nedir?

Böyle düşünürken gittiğiniz her yerde mikro işler için çeşitli fırsatlar fark edeceksiniz. İşte birkaç yaygın ilham kaynağı.

Pazardaki bir yetersizlik

Yolunda gitmesi gerekirken gitmeyen bir şey dikkatinizi hiç çekti mi veya kendinizi olmayan bir şey ararken buldunuz mu? Muhtemelen hayal kırıklığına uğrayan sadece siz değilsiniz veya o var olmayan şeyi isteyen de yalnız siz değilsiniz. Satın almak istediğiniz şeyi kendiniz yapın, diğer insanlar da muhtemelen isteyeceklerdir.

Yeni bir teknoloji veya fırsat

Herkes akıllı telefonları kullanmaya başlayınca uygulama geliştiriciler, kılıf üreticileri ve bunun gibi ürünler için yeni pazarlar ortaya çıktı. Ama ortaya farklı bir tepki de çıktı. Kaliteli dergi ve defter üreticileri de satışlarında artış yaşadı. Bu kısmen hayatlarındaki her şeyin elektronik olmasını istemeyen müşteriler yüzünden olabilir.

Bir yan ürün veya yan proje. Bir iş fikri başka birçok fikre öncülük edebilir. Bir iş iyi gidiyorsa, gelir de getirecek yan dallar, yan ürünler ve yan projeler düşünün.

İpucu: farklı iş fikirleriyle ilgili düşünürken aynı zamanda parayı da düşünün. “Para işini” fikirlerle kıyaslama alışkanlığı edinin. Beyin fırtınası yaparken ve farklı projeleri değerlendirirken para tek düşünülmesi gereken şey değildir ama en önemlilerden biridir. Her fikir için şu üç soruyu sorun:

  1. Bu fikirle nasıl para kazanırım?
  2. Bu fikirden ne kadar para kazanırım?
  3. Birden fazla kez para kazanmamın bir yolu var mı?

Bir cevap yazın