Google Adwords Reklamcılığı

Çevrimiçi reklamcılık

Çevrimiçi reklamcılık, reklamlarınızı ürün ya da hizmetlerinizle ilgilenmesi muhtemel kişilere göstermenize olanak tanırken, ilgilenmeyen kişilere filtre uygulayarak göstermez. Ayrıca bu kişilerin reklamlarınızı tıklayıp tıklamadığını takip edebilirsiniz. Çevrimiçi reklamcılık potansiyel müşterilere birden çok aygıt (masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar) kullandıklarında ulaşma olanağı tanır. Konu hakkındaki Google Adwords Hesap Uzmanı Sertifikamı incleyebilirsiniz.

 

Google AdWords’ün Avantajları

AdWords, reklamlarınızı doğru kişilere, doğru yerde ve doğru zamanda gösterme gibi çevrimiçi reklamcılık avantajlarından faydalanmanızı sağlar. AdWords birçok avantaj sunar. Bunlardan en önemlileri aşağıda verilmiştir:

1. Reklamlarınızı hedefleme

Hedefleme, reklamlarınızın belirli ilgi alanları olan, diğer bir ifadeyle, ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen kişilere ulaşmasını sağlamanıza ve bu kişilere alakalı reklamlar göstermenize olanak tanır.

AdWords farklı hedefleme yöntemleri sunar. Bu yöntemler daha sonra açıklanacaktır. Şimdilik, pazarlama kampanyanızı daha da hedefli hale getirebilecek çevrimiçi reklamlarla ilgili sahip olduğunuz bazı seçeneklere göz atalım:

 • Anahtar Kelimeler: Ürün veya hizmetinizle alakalı olan kelimeler veya ifadelerdir. Müşteriler bu terimleri aradığında veya ilgili web sitelerini ziyaret ettiğinde reklamlarınızı göstermek için kullanılır.
 • Reklam konumu: Reklamlarınızı arama motorlarında, ticari sitelerde veya kişisel sitelerde gösterin.
 • Yaş, konum ve dil: Müşterilerinizin yaşını, coğrafi konumunu ve dilini seçin.
 • Gün, saat ve sıklık: Reklamlarınızı belirli saatlerde ve günlerde gösterin ve ne sıklıkta görüneceklerini belirleyin. Cihazlar: Reklamlarınız her tür cihazda görünebilir ve reklamlarınızın hangi cihazlarda, ne zaman görüneceğini detaylı olarak ayarlayabilirsiniz.

2. Maliyetlerinizi kontrol etme

AdWords paranızı nasıl harcayacağınızı kontrol etmenize olanak tanır. Minimum tutar yoktur. Ayda, günde ve reklam başına ne kadar harcayacağınızı seçebilirsiniz. Yalnızca bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında ödeme yaparsınız.

3. Başarınızı ölçme

AdWords sayesinde, bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında, bundan haberdar olursunuz. Reklamınızı tıklayıp işletmeniz açısından değerli bir işlem yaptıysa (ürününüzü aldıysa, uygulamanızı indirdiyse veya sipariş için aradıysa), bunu da izleyebilirsiniz.

Hangi reklamların tıklama alıp hangilerinin almadığını öğrenerek, kampanyanızda nerelere yatırım yapacağınızı hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Bu, sonuç olarak yatırım getirinizi artırabilir.

Müşterilerinizin çevrimiçi alışverişleri veya telefon aramalarıyla sonuçlanan reklamların sizin için ortalama maliyetinin ne olduğu gibi diğer değerli bilgiler de alırsınız. Müşterinizin alışveriş alışkanlıkları (örneğin, satın almadan önce ürününüzü ne kadar araştırdıkları gibi) hakkında bilgi edinmek için analiz araçlarını da kullanabilirsiniz.

Google AdWords ile reklam vermenin avantajları

AdWords’ü diğer reklamcılık türlerinden ayıran birkaç önemli nokta vardır. AdWords’ü kullanarak şunları yapabilirsiniz:

adwords-arama-agi-reklami

Kullanıcılara, tam da sunduğunuz ürün veya hizmetler için İnternet’te arama yaptıkları anda ulaşabilirsiniz

 • Reklamınız, sizin sunduğunuz türde ürün ve hizmetleri aramakta olan kullanıcılara gösterilir. Dolayısıyla söz konusu kullanıcıların işlem yapma olasılığı daha yüksektir.
 • Reklamınızın hangi web sitelerinde ve hangi coğrafi alanlarda (eyaletler, şehirler ve hatta mahalleler) görüneceğini seçebilirsiniz.

 

 

butce-kontrolu

Bütçenizi kontrol edin

 • Tıklama başına maliyet (TBM) teklifi ile, reklamınız görüntülendiğinde değil, yalnızca kullanıcılar reklamınızı tıkladığında ücretlendirilirsiniz. Kullanabileceğiniz çeşitli teklif seçenekleri vardır.
 • Aylık olarak ne kadar harcamak istediğinize kendiniz karar verir ve hiçbir zaman bu tutarın üzerinde ücretlendirilmezsiniz.
 • Minimum harcama taahhüdü yoktur.

 

reklam-performansi

Reklamınızda tam olarak nelerin işe yaradığını öğrenip bunları temel alabilirsiniz

 • Reklamınızın gösterdiği performans (reklamınız sayesinde kaç tane yeni müşteri işletmenizle bağlantı kurdu, bu müşteriler nereden geliyor ve benzeri ayrıntılar) ile ilgili raporu inceleyin.
 • Reklamınızı düzenleyip iyileştirmek ve işletmenizle iletişime geçen potansiyel müşterilerin sayısını artırmak için AdWords araçlarını kullanın.

 

 

Örnek

İstanbul’da bisiklet tamiri yapan bir dükkanınız olduğunu varsayalım. Reklamınızı sadece bu bölgedeki müşterilere gösterilecek şekilde ayarlayın. Böylece burada yaşayan veya burayı ziyaret eden bir kullanıcı Google’da “İstanbul çevresinde bisiklet tamiri” kelime öbeğini aradığında reklamınızı görebilir ve tıklayarak işletmenizle bağlantı kurabilir.

Reklamlarınız nerede görünebilir?

AdWords’ün nasıl çalıştığını anlamak için, reklamlarınızın nerede görünebileceği, kalitesi ve fiyatı gibi bazı önemli temel unsurları daha iyi tanımak isteyebilirsiniz. Bu modülde bunların her birini ve takip ettiklerinizi öğreneceksiniz.

Bir önceki modülde öğrendiğiniz gibi reklamlarınız, onları nasıl hedeflediğinize, kimlere göstermeyi seçtiğinize ve oluşturduğunuz reklam türlerine bağlı olarak web üzerindeki farklı yerlerde görünebilir.

Reklamlarınızı arama sonuçlarının yanında gösterme

google-adwords-reklam-yerlesimi

Reklamlarınızın Arama Ağı’nda nasıl gösterildiğini anlamak için anahtar kelimeleri daha yakından inceleyelim.

Reklamlarınızı hedeflemek için anahtar kelimeler (ürün veya hizmetinizi açıklayan kelime veya ifadeler) kullanırsınız. Bir kişi anahtar kelimelerinize benzer terimler aradığında, reklamlarınız Arama Ağı’na dahil olan sitelerde arama sonuçlarının yanında veya üstünde görünür. Reklamınız, anahtar kelimelerinizin aranan terimlere benzerliğinin yanı sıra daha sonra daha ayrıntılı açıklayacağımız anahtar kelime eşleme türlerine bağlı olarak gösterilmeye uygun olabilir.

Anahtar kelimeler aynı zamanda ne kadar ödeyeceğinizi belirlemeye yardımcı olur. Anahtar kelimelerinizin her birinin maksimum tıklama başına maliyet teklif miktarı (ya da “maksimum TBM”) bulunur. Bu, bir kişi reklamınıza her tıkladığında ödemek istediğiniz maksimum miktarı belirtir.

Arama ağı reklam biçimleri

Arama Ağı sitelerinde görünebilecek farklı reklam türlerini göz önünde bulundurmak da önemlidir:

 • Metin reklamlar: En basit ve en yaygın arama ağı reklamı olan metin reklamlar bir başlık, web sitenizin adresini gösteren bir görünen URL ve bir açıklamadan oluşur.
 • Uzantılı reklamlar: Reklam uzantıları işletmeniz hakkındaki bilgileri (telefon numarası, konum ve site haritanızdaki diğer alakalı içeriklere yönlendiren bağlantılar gibi) daha belirgin bir şekilde gösteren arama ağı reklamlarına yönelik görsel geliştirmelerdir. Genellikle arama sonuçlarının üzerinde bulunan reklamlarda görünen bu geliştirmeler manuel olarak ekleyebilirsiniz. Söz konusu geliştirmeler otomatik biçimlendirme sistemlerimiz tarafından da eklenebilir.

İnternetteki web sitelerinde reklamlarınızı gösterme

Reklamlarınızı, İnternet’te gezinen kullanıcılara da gösterebilirsiniz. Reklamlarınız, seçtiğiniz belirli web siteleri veya yerleşimlerin yanı sıra, seçtiğiniz hedefleme yöntemlerine (örn, anahtar kelimeler, yerleşim, kitleler ve konular) bağlı olarak web sitelerinde görünebilir.

Anahtar kelimeler reklamınızın yerleşimler üzerinde görünmesini tetikleyebilir. Yerleşimler, reklamlarınızın İnternet’te gösterilebileceği sitelerdir. Google, anahtar kelimelerinizi bu yerleşimlerle eşleştirerek reklamlarınızın nerede görüneceğini otomatik olarak belirler. Reklamlarınızın nerede görüneceği üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak için siz de belirli yerleşimler seçebilirsiniz.

Anahtar kelimelere ek olarak, reklamlarınızı ilgi alanlarına, yaş veya cinsiyetlere ya da daha önce web sitenizi ziyaret edip etmediklerine göre belirli kişi gruplarına göstermek için farklı Görüntülü Reklam Ağı hedefleme seçenekleri kullanabilirsiniz.

Görüntülü reklam biçimleri

Artık reklamlarınızın Görüntülü Reklam Ağı’nda nasıl görünebileceği hakkında daha fazlasını bildiğinize göre, kullanabileceğiniz farklı reklam biçimlerine göz atabiliriz. Google Arama’da göreceğiniz metin reklamlara ek olarak, Görüntülü Reklam Ağı’ndaki siteler görsel açıdan ilgi çeken diğer reklamları da gösterir.

Aşağıda, Görüntülü Reklam Ağı’nda kullanabileceğiniz reklam biçimlerinin bir listesi verilmiştir:

 • Metin reklamlar
 • Resim reklamlar
 • Rich media reklamları
 • Video reklamlar

Reklamlarınızı cep telefonlarında gösterme

Hareket halindeyken web sitesi araması yapan ve web sitelerini ziyaret eden potansiyel müşterilere ulaşın (Ör. cep telefonlarında satın alma araştırması veya satın alım yapanlar gibi). Reklamlarınızın görünebileceği farklı yerler aşağıda verilmiştir:

 • Kişiler mobil cihazlarından Google ve diğer Arama Ağı sitelerinde arama yaptığında metin reklamlar görünebilir.
 • Kişiler ileri teknoloji mobil cihazlarda (iPhone ve Android cihazlar gibi) bu siteleri ziyaret ettiğinde, metin, resim ve video reklamlar Görüntülü Reklam Ağı web sitelerinde görünebilir.

Reklamlarınızı belirli kitlelere gösterme

Reklamlarınızı belirli bir konumda bulunan, belli bir dili konuşan kişilere veya belirli kişi gruplarına gösterebilirsiniz.

Metin reklamlarınız varsa, bunları bir ülkenin tamamındaki veya belirli bir coğrafi yerdeki müşterilere ve hatta aramalarında yer adı kullanan müşterilere göstermeyi seçebilirsiniz. Ayrıca, kampanyalarınızı potansiyel müşterilerinizin konuştuğu dillere göre de hedefleyebilirsiniz.

Ne ödersiniz?

AdWords reklam maliyetlerinizi kontrol etmenizi sağlar. Harcamanız gereken minimum bir tutar yoktur. Bunun yerine günlük bir bütçe belirler ve paranızı nasıl harcayacağınızı seçersiniz.

Bir teklif stratejisi seçme

Paranızı nasıl harcayacağınızı seçmek, nasıl teklif vereceğinizi seçmek anlamına gelir. Hedeflerinize göre (örneğin, tıklamalara, gösterimlere veya dönüşümlere mi odaklanmak istediğinize bağlı olarak) bir teklif stratejisi seçmeyi deneyin.

Teklif seçenekleriniz daha sonra ayrıntılı bir şekilde açıklanacaktır. Aşağıda, stratejilere ilişkin genel bir bakış sunulmuştur:

 • Tıklama başına maliyet (TBM): Reklamlarınızda tıklamalara odaklanmak ve sitenize trafik çekmek istiyorsanız, TBM teklif türünü kullanmalısınız.
 • Bin gösterim başına maliyet (BGBM): Reklamınızın gösterilme sayısı anlamına gelen gösterimlere odaklanmak ve markanızın bilinirliğini artırmak istiyorsanız BGBM teklif türünü kullanmalısınız. BGBM teklifi verme yönteminin yalnızca Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları için kullanılabildiğini unutmayın.
 • Edinme başına maliyet (EBM): Kişilerin reklamlarınıza tıkladıktan sonra web sitenizde belirli bir eylemde bulunması anlamına gelen dönüşümlere odaklanmak istiyorsanız EBM yöntemini kullanmanız gerekir.

Günlük bütçe belirleme

Günlük bütçeniz, hesabınızdaki her bir reklam kampanyası için günlük olarak harcamak istediğiniz ortalama tutardır. Bu tutar tamamen size bağlıdır ve ne zaman isterseniz değiştirebilirsiniz.

Tekliflerinizi ayarlarken reklamınızın 1 kez tıklanması, 1000 reklam gösterimi veya 1 dönüşüm için ödemek istediğiniz maksimum tutarı ayarlamış olursunuz. Gerçek maliyetlerinizin açık artırmalar arasında farklılık göstermesi olasıdır. Ancak gerçek maliyetleriniz farklılık gösterse bile, günlük bütçeniz, bir aydaki ortalama gün sayısı (30,4) üzerinden ne kadar maliyet tahakkuk edebileceğine ilişkin bir limit koyar.

Ne kadar ücret ödersiniz?

Ödeyeceğiniz nihai tutar, hangi teklif stratejisi türünü seçtiğinize bağlıdır.

TBM veya BGBM teklifi kullanıyorsanız, ödeyeceğiniz gerçek tutar, reklamınızın bir alttaki reklamverene ait reklamın üstünde görünmesi için gereken tutardan daha fazla değildir.

EBM teklifi kullanıyorsanız, ücretlendirileceğiniz gerçek tutar belirli teklifinizi aşabilir. Bunun nedeni, gerçek tutarın, Google’ın kontrolü dışındaki faktörlere (web sitenizdeki veya reklamlarınızdaki değişiklikler ya da reklam açık artırmalarındaki artan rekabet gibi) bağlı olmasıdır. Sistemimizin uzun vadede uyum sağlayacak şekilde tasarlandığını lütfen unutmayın. Buna göre, EBM teklif stratejisini ne kadar uzun süre kullanırsanız, gerçek EBM değerinizin belirli bir teklifinizi aşma olasılığı o kadar azalır.